ÇÖZÜM ÜRETİR
Bize Ulaşın
+90 224 331 87 80
Balya Konveyörleri ve Tesisleri

    Balya Konveyörleri veya Tesisileri, Yığın halinde olan hurda sac veya diğer malzemeleri daha yüksek fiyatta satabilmek ve daha az yer kaplamasını sağlamak için kurulan balya presinin çıkışına konumlandırılır. Bu preslerin önüne ilk aşamada kurulan basit şut sistemleri yanlış tasarlanmaları veya fiziki şartların el vermemesi halinde, balya presinin son silindiri üzerine gereğinden fazla yük binidirirerek balya presinin sık biçimde arızaya geçmesine sebebiyet vermektedir. Bu arızayı en aza indirgemek ve insan hatalarını kontrol altına almak için Balya konveyörleri veya Tesisleri tercih edilmektedir.
ii.    Balya Konveyörü bu sistemlerin en basit olanı olmakla beraber önceden konumlandırılan şuta benzer yapısı sayesinde şutun söküldüğü alana kurulabilinmektedir. Bu sistemde presten çıkan balyalar bir rampa konveyör vasıtası ile Balyaya özel bir sistemle kamyona veya kasaya atılırlar. Konveyör sonunda olan doluluk sensörü sayesinde kamyonun kasası dolduğu anda sistem bunu farkederek durur ve operatöre haber verir. Bu sayede kamyon kaydırılır veya değiştirilir. Bu esnada sistem hiç durmadan çalışmaya devam eder ve konveyör kendi üzerinde stok yapar. Sistem tekrar hazır olduğunda operatör sistemi tekrar devreye sokar ve konveyör üzerinde bekleyen balyaların hepsi tek seferde konteynera veya kamyonun kasasında boşaltılır.
iii.    Kompact Balya tesisinde ise balya konveyöründe daha kısa bir alan işgal eden tesis neredeyse 2 konteynerın yanyana konumlandırılmış hali kadar yer kaplamaktadır. Bu sistemde her konteynera 3 noktadan döküş yaparak sistem konteynerleri tam homojenlikte doldurarak ideal bir yükleme sağlar. Sistem operatöre ihtiyaç duymadan ilk konteynerı doldurduktan sonra ikinci konteyner yerinde ise doldurmaya başlar. Bu noktada operatöre sadece konteyner doldu diye bilgi vermek amacı ile uyarı verir. İstenirse bu uyarı hurda kamyonunu gönderen firmaya bir mesaj ile otomatik olarak bildirilir ve konteynerı alacak kamyon yola çıkartılır.